www.noutati-zilnice.forumer.ro
Bine ati venit pe Forumul ECSMANIA! Speram sa va simtiti bine altauri de noi,si de subiectele forumului! Pentru a putea vizualiza toate subiectele si topicurile postate va rugam sa va creati un cont! Va multumim si speram sa ne vizitati zilnic!

NE-AM MUTAT PE WWW.NOUTATI-ZILNICE.FORUMER.RO

AcasaFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

[Tutorial]Reflexie in apa a unei imagini

In jos 
AutorMesaj
ecstazy
FONDATOR

Multumiri primite : 12
Varsta : 26
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: [Tutorial]Reflexie in apa a unei imagini   Vin Ian 14, 2011 1:50 am

Scuzati-ma ca nu am pus printuri....
1. creezi un document nou (macar la inceput, sa vezi cum merge treaba) in care aduci un obiect. eu am folosit ceva cu transparenta, sa se vada clar rezultatul. e o casca bandit alien II, pt cine e curios What a Face
2. pentru marirea/micsorarea obiectului se intra in modul transform cel mai simplu cu ctrl+t de la tastatura (duh). eu am facut o copie (tii apasat pe alt si tragi de layer, pt duplicat) pentru reflexie.
3. in exemplul dat de fata (la request), obiectul era putin inmuat in apa, asa ca am simulat si eu asta: am deschis ruller-ul (ctrl+r), am tras de acolo un guide ca sa decupez din casti ce nu mai trebuie. entru decupaj am facut o selectie (m) apoi delete selectand fiecare layer. vorba multa, se face imediat!
4. am pozitionat jos reflexia tot prin transform, am mai facut o dublura layerului de jos (vezi mai incolo de ce), apoi am selectat ambele layere in panou si le-am turtit putin. tot cu transform, da.
5. aici vine punctul unde am creat un fel de apa: filter > render > clouds. si genereza un fel de textura pe layerul, cu culorile principale (e bine in clipa asta sa ai alb si negru acolo). apoi o mica selectie si un decupaj cu masca. eu am lucrat pe layerul background, deci pentru a decupa din el terbuie deblocat. alt & dublu-click pe layer pentru asta (si dispare iconul de blocaj de pe layer).
6. mai departe, niste blur pe unul din obiectele turtite: filter > blur > gaussian blur.
7. acum vine partea cu displacement map-ul. am facut un layer nou, pe care l-am umplut cu alb (ctrl+backspace pentru culoarea din background, sau alt+backspace pt cea din foreground).
8. filter > sketch > halftone pattern pentru a crea niste dungi mai automat, asa. de vazut setarile folosite. blurul-ul il facem separat, ca ala din efect nu arata prea bine. asadar, dupa ce am creat pattern-ul, dam cu gaussian blur.
9. cu layerul asta facem defapt un document nou, care va folosi drept harta pentru displacement: layer > duplicate layer si alegi new. apoi il salvezi pe undeva si stergi layerul de unde lucram initial…
10. am unit obiectul blurat cu “apa’: selectezi ambele layere, apoi click dreapta si merge layers.
11. pe layerul nou creat, aplicam (finally!) efectul ala… filter > distort > displace. prima valoare influenteaza marimea valurilor, in rest le lasi asa.
12. nu e gata! pe celalalt layer cu obiectul rasturnat, pozitionat deasupra povestii noastre, creezi o masca apoi vii cu un gradient ca sa ramana doar partea de sus. astfel se creaza o trecere lina de la efect la original.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ecsmania.forumz.ro

[Tutorial]Reflexie in apa a unei imagini
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» [Tutorial] Cum sa faci un sistem de logare/inregistrare!
» *FiveTime* IP: 188.212.105.203 Contact id: samp_florin Server De samp nou deschis Si dam level bani Super server:X Va asteptam i pe dumneavoastra Dati click sa vedeti srv:Xpoze

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
www.noutati-zilnice.forumer.ro :: PhotoShop Art :: Tutoriale PhotoShop-
Mergi direct la:  
creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti propriul blog